Kütük Masa yapımı için her ağaç kullanılır mı ?

Kütük Masa

Kütük masa yapımı için  her ağaç kullanmak tabi ki uygun değildir bunun için  Ömrünü tamamlamış ve, artık büyümesi durmuş olan, ahşap yapımına en uygun olan ağaçlar seçilmeye özen gösterilir. Görsel ve fiziksel özelliklerine göre çeşitliliği bulunan birçok ağaç türü vardır. Kütük masa yapımı için genellikle ceviz, dişbudak, kayın ve gürgen gibi yerli ağaç türleri kullanılmasının yanı sıra iroko, teak gibi ithal ağaçlar da kullanılabilmektedir.

 

Ahşsap Masa yapımında kullanılacak ağaç türleri Nelerdir ?

Genel itibari ile tek bir parçadan üretilen ahşap masa tablasının büyüklüğü ve ağacın kalınlığı ile belirlenmektedir. Bu sebepten ötürü ahşap masa yapımında kullanılacak ağaç türleri kendi aralarında farklılık gösterse dahi genel olarak dayanıklı ve kalın ağaçlardan seçilmektedir. Bununla birlikte Ağacın türü, renk tonu, sağlamlık, cila ve bakım masrafı gerekli olup olmaması gibi kriterler Kütük masa yapımındaki seçimimizi etkilemektedir.

Ahşap Masanın daha Sağlam Olması hangi Şartlara Bağlıdır ?

Kütük Masa yapımı için Seçtiğimiz ağacı kesme işleminden sonra 400 dereceli fırınlarda kurutma işlemine geçeriz böylelikle canlı mikro organizmalardan temizlenerek ağacın daha da sağlam hale gelmesini Sağlarız. Ağacın  hava yoluyla kurumasını beklemek hem uzun sürer hem de yeterli oranda nem oranına düşemeyeceği için ahşap masa yapımında kullanılamaz. Bu sebeple ağacı fırınlayarak istediğimiz kıvama getiririz. Fırınlama  işlemi kolay gözükse de gerçekten ustalık isteyen bir aşamadır.

Fırınlama yapılırken ağacın gerekenden kısa sürede çıkarılması ağacın nemli ve zayıf kalmasına neden olurken, aşırı fazla fırınlanması ise çatlaklara neden olabilmektedir ve bu işlem gereğinde uzun sürer ise  çatlaklar iyice açılacaktır buda malzeme kalitesini olumsuz yönde etkileyecektir. Kütük masada çatlaklar görmek masanın doğal görünümüne katkı sağlasa da fazlası işlevselliğine ve kullanımına  zarar verebilmektedir.

Kütük Masa yapımı Ustalık ve el işçiliği gerektirir mi ?
Kütük Masa

Masa Yapımında Usatlık

Fırınlama işlemini başarılı bir şekilde uyguladıktan sonra kuruyan ağacımızı istediğimiz kalınlıkta olacak şekilde işlemden geçirerek düzleme işlemine başlarız. Kesme, doğrama ve düzleme işlemleri her ne kadar makineler yardımıyla olsa da bu işlem yine büyük bir ustalık ve el işçiliği gerektirmektedir. Ahşap masa istenilen standartlara getirdikten sonra zımparalayarak üzerinde pürüzsüz bir yüzey elde edilir.

Daha sonra ahşaba koruyucu bazı tabakalar sürülür ve cilalanır, boyanır ve vernik işleminden geçirilir. Bundan sonra geriye ahşap masanın ayak bağlantılarını özenle seçmek ve masaya montelemek kalır. Tüm bu saydığımız işlemler bitince  ahşap masa kullanıma hazır hale gelir

Kütük Ahşap Masa ile daha doğal bir Ambiyansa sahip olun.

Evlerimizde, ofislerimizde doğal bir ambiyans arzuluyor isek, evlerde yemek masası, sehpa olarak, ofislerimizde çalışma masası vb kullanabiliriz. Yaşam alanlarımızı doğal ve görsel bir hava  katmak istiyorsak usta ellerden geçen ahşap  masalar tam da aradığımız mobilyalardır.

Kütük Masa Modellerimiz için Tıklayarak Kütük Masa Kategorimize Göz atabilirsiniz.

Ahşap Masa Yapımı ile ilgili Farklı Makaleleri de Bulabileceğiniz  Adres.

 

 

 

YUKARI KAYDIR
Sohpeti Aç
Yardım İster misiniz ?
Merhaba
Kütük Masa ve Hikayesi ile ilgili bilgi almak İstermisiniz ?
Bağlantı: https://tekmanmobilya.com/kutuk-masa-ve-hikayesi